Įrašas

Kvieslio lazda

Kartais kaimo kapelose arba didesniuose ansambliuose galima pamatyti įdomių muzikos instrumentų. Vienas iš tokių yra džingulis, arba kvieslio lazda. Tai dažniausiai dvišakė arba trišakė lazda, pagaminta iš natūralaus medžio, išpuošta įvairių spalvų kaspinais, varpeliais, varinėmis plokštelėmis, grandinėlėmis, barškalais, kailio gabaliukais. Anksčiau tokias lazdas gamindavo iš diemedžio arba putino, nes tikėta šių medžių apsauginėmis galiomis. Tokios lazdos keliamas triukšmas nubaido piktąsias dvasias.

XIX a. pab. kvieslio lazda buvo dažna vestuvių papročiuose kaip kvieslio (žmogaus, kviečiančio į vestuves) atributas. Kvieslys lazda suduoda į lubas arba grindis, ragindamas atkreipti į save dėmesį.

Kvieslio lazda. Autorius Romanas Urnižas, pagaminta apie 1988–1990 m. Kauno miesto muziejaus fondai

Nunykus tradiciniams ritualams kvieslio lazda transformavosi į muzikos instrumentą – džingulį, kurio paskirtis kapelose – palaikyti ritmą. Tai saviskambis muzikos instrumentas, išgaunantis garsą jį sujudinus, sutrenkus į grindis. Šį instrumentą savo pasirodymuose naudoja ir šiuolaikiniai kolektyvai: VDU tautinių šokių kolektyvas „Žilvitis“, KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“ bei valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“.

(fragmentas iš arčiau) Kvieslio lazda. Autorius Romanas Urnižas, pagaminta apie 1988–1990 m. Kauno miesto muziejaus fondai

Nuotraukoje matomas vienas iš gražiausių Kauno miesto muziejaus fonduose saugomų džingulių, kurį apie 1988–1990 metus pagamino šviesaus atminimo Romanas Urnižas (1954-2011) – birbynininkas, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos birbynės mokytojas, KTU „Nemuno“ (1979-1991) ir VDU „Žilvitis“ ansamblių vadovas.

Džingulis pagamintas iš natūraliai gamtoje susiformavusio medžio, kurio kamienas buvo apaugęs apyniais. Medis, tinkamas džingulio gamybai, rastas gimtosios R. Urnižo sodybos Naujasėdžių k. apylinkėse, Ukmergės r. Džingulis sujungtas iš dviejų dalių, papuoštas įvairių spalvų kaspinais, metalinėmis plokštelėmis ir varpeliais.

Kiti Kauno miesto muziejaus fonduose saugomi džinguliai:

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link