Įrašas

Valstybės teatras. Istorija sidabre

20 metų dainos darbui atminti Lietuva džiaugias Tavo darbu, o Tavo draugai sukurtoje Operoje auga ir švenčia dainos laimėjimus, kurių garsas amžiuos tarps. Lietuvos operos solistai. 1906–1926 III 3.

Tokie sveikinimo žodžiai buvo įamžinti Kiprui Petrauskui Valstybės teatro solistų dovanotoje taurėje beveik prieš šimtą metų.

1926 metų kovo 3 dieną Valstybės teatre buvo paminėtas operos solisto Kipro Petrausko 20 metų darbo lietuvių menui ir 15 metų profesinės veiklos scenoje sukaktuvės. Pirmoji data skaičiuojama nuo pirmosios lietuviškos operos, Miko Petrausko „Birutės“ premjeros Vilniuje, 1906 metų lapkričio 6 dieną, kur K. Petrauskas atliko Birutės brolio vaidmenį. Būtent šis vakaras buvo lemtingas tolesnei K. Petrausko karjerai ir lėmė studijas Peterburgo konservatorijoje. Kita data skaičiuojama nuo K. Petrausko, jau kaip operos solisto, debiuto Maskvos Didžiajame teatre 1911 metais, kai atliko Romeo vaidmenį Ch. Gounod operoje „Roméo et Juliette“ ir tais pačiais metais pradėjo devynerius metus trukusią sėkmingą karjerą Peterburgo Marijos teatre.

K. Petrausko jubiliejui iliuminuotas Valstybės teatras. Kauno miesto muziejaus fondai

Šias datas minint, Kaune, Valstybės teatre buvo pastatyta R. Wagnerio opera „Lohengrinas“. Dirigavo kompozitorius ir dirigentas Juozas Gruodis, tai buvo trečioji jo parengta opera Valstybės teatre, kuriame jis dirbo antruoju dirigentu, baigęs Leipcigo konservatoriją. J. Gruodis ir K. Petrauskas buvo seniai pažįstami, dar nuo muzikos mokslų pradžios Obeliuose, pas vyresnį K. Petrausko brolį Miką Petrauską. Libretą išvertė būsimoji K. Petrausko žmona, aktorė ir poetė Elena Žalinkevičaitė.

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link