Paroda

Apie Žaliakalnį. Teatro artistai ir kultūros paveldas

2023 m. Kauno modernizmo architektūra buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą. Istorinė Žaliakalnio dalis, įtraukta į kultūros vertybių registrą, taip pat tapo UNESCO saugoma teritorija. Šią teritoriją supa buferinė zona, kurioje stovi tarpukario laikotarpio pastatai, sustiprinantys saugomos teritorijos charakteringą išraišką. Pažvelkime į keletą buferinėje zonoje esančių pastatų, kuriuose Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu gyveno žymūs artistai, ir susipažinkime su memorialine jų verte, architektūra bei jos įvairove.

Parodą parengė M. ir K. Petrauskų skyriaus edukatorius Tadas Karanauskas

Kompozitorius Juozas Gruodis yra gyvenęs dviejuose pastatuose, esančiuose Dzūkų gatvėje. Kompozitoriaus žmona Stasė Gruodienė dienoraštyje rašė, kad Dzūkų g. 4 „namas stovi dideliame sode, išėjęs pro duris, pasijunti lig kaime“. Dzūkų g. 8 Gruodžiai gyveno dviejų kambarių bute su tamsia virtuve ir įstiklinta veranda. Pasak S. Gruodienės, „butukas simpatiškas, šeiminykai kultūringi, už sienos nebereiks klausytis kaip pirmame mūsų bute visokių replikų ir muštynes“, o prie namo yra ir mažas sodelis. Vėliau J. Gruodis su žmona apsigyveno nuosavame, 1932 m. architekto Felikso Vizbaro suprojektuotame name, esančiame Salako g. 18, toliau nuo miesto centro, su puikiu vaizdu į Neries upę.

Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namuose įvairaus amžiaus lankytojai gali susipažinti su kultūros paveldo tema. Moksleiviams siūlomas edukacinis užsiėmimas „Miestas atsinaujina: saugoti ar ne?“, kuriame jie įsijaučia į paveldosaugininko vaidmenį ir, stebėdami Žaliakalnio architektūrą, mokosi suprasti pastatų išsaugojimo svarbą. Vyresniems moksleiviams ir suaugusiems organizuojama ekskursija „Petrauskų namų turtai“, kurios metu lankytojai supažindinami su kultūros paveldo objektu – Miko ir Kipro Petrauskų namais, jų vertingosiomis savybėmis bei saugomais eksponatais. O plačiau apie kaimynystėje gyvenusius muzikus kviečiame išgirsti ekskursijoje po Žaliakalnį „Apie Žaliakalnį. Muzikai“.

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link