Paroda

Kauno valstybinio muzikinio teatro premjeros 1940–1989 metais

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, įkurtame dar 1940 metais, iki 2023 metų įvyko beveik 300 premjerų (tikslus skaičius 294). Per metus vidutiniškai būdavo pastatomi 3–4 premjeriniai spektakliai, daugiausia – 7. Kiekvieną premjerą lydėjo ir specialus leidinys – programa. Jų buvo įvairiausių: nespalvotų, spalvotų, su nuotraukomis bei piešiniais, spausdintų ant skirtingų popieriaus tipų. Skyrėsi ir programų formatas: galėjo būti lapelis, lankstinukas ar netgi knygelė (bukletas) su kompozitorių ar kitų kūrėjų, solistų biografijomis, trumpais siužeto aprašymais. Priklausomai nuo politinio konteksto bei kūrinio, programos tekstas kartais būdavo pateikiamas dviem kalbomis – lietuvių ir vokiečių arba lietuvių ir rusų. Bėgant laikui keitėsi ne tik programų išvaizda, bet būdavo pasirenkami ir skirtingi kūriniai bei autoriai.

Parodą parengė Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus muziejininkė Irma Grigaitytė

Teatro įkūrimas ir pirmoji premjera

Iki pat Kauno valstybinio muzikinio teatro įkūrimo Lietuvoje nebuvo operetės teatro, tačiau buvo entuziastų, norinčių turėti savarankišką operetės kolektyvą. Dar 1938 m. tokia trupė buvo įkurta, bet pirmosios savo operetės pastatyti nespėjo dėl prasidėjusio karo ir sovietinės okupacijos. Vis dėlto operetės entuziastų dėka okupacinio režimo laikais, 1940 m. lapkričio 27 d., įkurtas operetės teatras, vėliau išaugęs į Kauno valstybinį muzikinį teatrą. Pirmoji teatro premjera – sovietinės Rusijos kompozitoriaus Boriso Aleksandrovo operetė „Vestuvės Malinovkoje“ įvyko 1941 m. gegužės 1 d.

Kompozitorių įvairovė

1940–1990 metais Kauno valstybiniame muzikiniame teatre įvyko 103 kompozitorių iš įvairų valstybių premjeriniai spektakliai. Iš 103 kompozitorių 58 priklausė socialistinio bloko arba jo satelitinėms valstybėms, 3 – ikikomunistinei Rusijai ir 42 – likusio, Vakarų pasaulio valstybėms. Visai nestebina tai, jog dominavo sovietinio bloko valstybių kompozitorių kūriniai: sovietinės Rusijos kompozitorių – 26, kitų Sovietų Sąjungos respublikų – 18 (Ukrainos, Gruzijos, Baltarusijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Estijos, Latvijos), socialistinio bloko valstybių – 3 (Čekoslovakijos, Vokietijos demokratinės respublikos, Lenkijos). Iš 42 Vakarų pasaulio šalių populiariausi autoriai – italai (10), austrai (7), prancūzai (6) ir amerikiečiai (6), o trys ikikomunistinės Rusijos autoriai – Piotras Čaikovskis, Modestas Musorgskis ir Antonas Rubinšteinas. Per 50 metų buvo pastatyti 11-os lietuvių kompozitorių darbai, populiariausi kompozitoriai – Benjaminas Gorbulskis ir G. Kuprevičius.

 

PARODOS PABAIGA

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link