Po XVII–XVIII a. kauniečių virtuvę pasižvalgius

XVII–XVIII a. Kaune – permainingos istorijos laikai. Amžiaus pabaigoje Kaunas tapo vienu iš geriausiai suformuotų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų. Sudėtingi istoriniai lūžiai formavo miestiečių buitį, gyvenseną. Senamiestyje randama keramika – miesto gyvenimo ir raidos atspindys.

Šio laikotarpio Kaune ir jo regione vyrauja vietinių amatininkų meistriškai žiesta keramika, naudotos įvairiaspalvės glazūros, ryškus skirtumas tarp kasdienių ir prabangos, namų šeimininkų socialinį statusą apibūdinančių indų. Importinių ir stiklo gaminių pasitaiko retai. XVII–XVIII a. Kauno puodžiai gamino beveik visų žinomų rūšių indus. Dėmesį traukia tuomet labai paplitusi lėkščių ir dubenų ornamentika.

Įdomiausi archeologiniai radiniai kalba apie namų aplinką, kulinarinį paveldą, virtuvinių indų tipus, jų įvairovę, išlavėjusį europietišką miestiečių skonį. Būtinas viduramžių virtuvės rekvizitų rinkinys – keptuvė su rankena, pakabinamas katilas, molinis puodas su dangčiu, aukštesnis trikojis puodas, rėtis. Vieni indai skirti maistui ruošti, kiti jam patiekti. Kai kurios lėkštės kabintos ant namų sienų ir atliko interjero dekoro ir puošybos funkciją.

Parodą parengė archeologijos rinkinio saugotoja Eglė Jesulaitytė

Bokalas

Molio masė pilka su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Importuotas iš Reino regiono. Iškiliu ornamentu vaizduojamas biblijinis motyvas – Adomas ir Ieva prie pažinimo medžio. Gaisro metu bokalas apdegęs, suskaldytas, tamsiai pilkos spalvos, ąsa numušta.

XVI a. I pusė. Rasta Kauno senamiestyje, A. Jakšto g. 6.

Gertuvė

Molio masė ruda su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Gertuvė pakabinama su dviem ąselėmis, glazūruota rusvai.

XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Bokalas

Molio masė raudona su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su dviem didelėmis ąselėmis šonuose, neglazūruotas.

XVII a. Rastas Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė ruda su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su trimis ąselėmis, žaliai glazūruota.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Lėkštė

Molio masė ruda su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša.  Lėkštė dekoruota įrėžtu geometriniu bangelių ornamentu, glazūruota žaliai.

XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Lėkštė

Molio masė pilkai ruda su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Lėkštė dekoruota augaliniu ir geometriniu ornamentu. Rudas ir baltas angobas, bespalvė glazūra.

XVI a. Rasta Kauno senamiesčio 44 kvartale.

Virimo puodas

Molio masė pilka su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas į išorę, suformuota briaunelė dangčiui.

XVI a. Rastas Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodo dangtis

Molio masė pilka su gana gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša.  Dangtis su apvalia, kiaura rankenėle.

XV a. Rastas Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodynė

Molio masė pilka su vidutinio grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas į išorę, užrėžtas.

XV a. Rasta 1994 m. Kauno senamiesčio 39 kvartale.

Puodelis-troškintuvė

Molio masė ruda, pilka su vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su trimis kojelėmis ir ąsele. Vidus glazūruotas žaliai.

XVI–XVII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Troškintuvė

Molio masė pilka su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas į išorę. Su trimis kojelėmis ir rankenėle. Vidus glazūruotas žaliai.

XVI–XVII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Kepimo-troškinimo puodas

Molio masė rusvai pilka su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas į išorę, suformuota briauna dangčiui. Su trimis kojelėmis, rankena. Vidus glazūruotas žaliai.

XVII a. Rastas Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Keptuvė

Molio masė rausvai ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas išorėn, vertikaliai užrėžtas, suformuota briauna dangčiui. Viduje – gelsvai ruda glazūra.

XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Kiaurasamčio šukės

Molio masė pilkai rusva su vidutinio grūdėtumo priemaiša. Indas su skylutėmis – kiaurasamtis, neaiškios paskirties, greičiausiai naudotas maistui ruošti. Viduje ir išorėje glazūruotas žaliai.

XVI a. Rastas 2011 m. Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Lėkštė

Molio masė šviesiai ruda su smulkia priemaiša. Lėkštė dekoruota augaliniu ir geometriniu ornamentu. Glazūruota žaliai, rudai, geltonai.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Puodynė

Molio masė rudai raudona su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, išorėje žiedimo rievės. Pakraštėlis atlenktas į išorę, suformuota briauna. Glazūruota rudai, kai kur glazūra nelygiai nubėgusi.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė rusva. Su ąsa, išorėje dekoruota įrėžtomis žiedimo rievėmis. Pakraštėlis atlenktas į išorę. Vidus glazūruotas gelsvai, o vidus – žalsvai.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Taurelė

Molio masė ruda su vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su dviem ąselėmis. Pakraštėlis atlenktas į išorę, dugne suformuota kojelė. Glazūruota rudai.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė šviesiai ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę. Paviršius dengtas sodria žalia glazūra.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Puodynė

Molio masė šviesiai ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus. Išorė dengta ruda glazūra.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus, suapvalintas. Dekoruota ryškiomis žiedimo rievėmis. Išorė ir vidus dengta sodriai žalia glazūra.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus, suapvalintas. Dekoruota ryškiomis žiedimo rievėmis. Išorė dengta žalsva, o vidus rusva glazūra.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno Rotušės a. 1 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus, suapvalintas. Dekoruota ryškiomis žiedimo rievėmis ir lipdytu augaliniu ornamentu. Išorėje rusvos glazūros pėdsakai.

XVI–XVIII a. Rasta 1997 m. Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus. Dugne suformuota kojelė. Išorėje bespalvės glazūros pėdsakai.

XVI–XVIII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Puodynėlė

Molio masė šviesiai rusva su gausia smulkaus grūdėtumo priemaiša. Su ąsa, pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus, suapvalintas. Dugne suformuota kojelė. Viduje ir išorėje – geltona glazūra.

XVI–XVIII a. Rasta 1997 m. Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Taurelė

Molio masė ruda su gausia vidutinio grūdėtumo priemaiša.  Pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus. Neglazūruotas.

XVII a. Rasta 2011 m. Kauno senamiesčio 3 kvartale.

Taurelė

Molio masė ruda su gausia smulkaus grūdėtumo priemaiša. Pakraštėlis atlenktas į išorę, išplatintas, tiesus. Neglazūruota.

XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 6 kvartale.

Ąsotėlis

Molio masė šviesiai ruda su gausia smulkaus grūdėtumo priemaiša. Dekoruota žiedimo rievėmis, įspaustu tinkleliu, žalia glazūra. Pakraštėlis atlenktas į išorę, tiesus, suapvalintas.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiesčio 43 kvartale.

Lėkštės šukės

Molio masė ruda. Dekoruota augaliniu ornamentu, išgautu žaliais, rudais ir geltonais dažais ant rusvo fono, stilizuotais skaitmenimis įrašyta data – 1704 m.

Rasta Kauno senamiestyje (2017), Šv. Gertrūdos g. 51 a.

Lėkštės šukės

Fajansas. Molio masė ruda. Petelis vertikalus. Dekoruota augaliniu ornamentu, išgautu geltonais, rudais ir žaliais dažais ant rusvo fono.

XVII–XVIII a. Rasta Kauno senamiestyje (20171), Šv. Gertrūdos g. 51 a.

Ąsočio dalis

Stiklinio ąsočio viršutinė dalis. Žalsvas stiklas vietomis padengtas patina. Dekoruotas horizontaliai prilipintomis smulkiomis stiklo juostelėmis prie ąsos tvirtinimo vietų. Kaklelyje suformuotas snapelis.

XVI–XVII a. Rasta Kauno senamiestyje, Santakos g. 11.

PARODOS PABAIGA

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link