Viktorina

Klavišiniai muzikos instrumentai

Klavišiniai – tai tokie instrumentai, kurių garsas yra išgaunamas paspaudus klavišą. „Skiriamos kelios skirtingos klavišinių instrumentų rūšys pagal tai, kas skleidžia garsą:

Stygos, pavyzdžiui, fortepijonas ar pianinas. Jų viduje esančios stygos suvirpinamos plaktukėlio smūgiu. Šiuose instrumentuose yra sudėtingas mechanizmas, leidžiantis išgauti daug garsų vienu metu, sukelti ilgą, sulietą skambėjimą ir jį nutraukti.

Oras, pavyzdžiui, vargonai ar fisharmonija. Klavišais valdomas oras, kuris suvirpina specialius liežuvėlius, ir taip išgaunamas garsas“, – teigia autoriai A. Strazdaitė–Ziberkienė ir M. Vingrys knygoje „Muzikos instrumentai vaikams“.

Kviečiame pasitikrinti žinias, atsakyti į parengtos viktorinos klausimus ir taip labiau susipažinti su klavišiniais instrumentais.

Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus edukatorė Jurgita Ragaišienė

Šis instrumentas laikomas seniausiu. Nuo sukūrimo iki XIV a. jis buvo vienintelis, turėjęs klavišus.

 
 

 

 

1. Kas jis?

Šis klavišinis muzikos instrumentas skamba švelniai ir skaidriai. Jis turėjo ne vieną, o dvi ir daugiau klaviatūrų (kitaip vadinamų manualais). Paprastai šie instrumentai būdavo gana puošnūs, gaminami iš brangios medienos, įvairiai dekoruoti.

2. Koks tai instrumentas?

Klavikordas, spinetas, virginalas – taip pat klavišiniai instrumentai. Jie būdavo mažesni ir puošnesni, be to, kitaip skambėdavo. Šiais laikais juos galima išgirsti senosios muzikos koncertuose.

3. Koks visiems gerai žinomas instrumentas iš jų išsivystė?

Šis instrumentas – klavesino atmaina, atsiradusi XV a. Italijoje. Korpusas yra trikampio, šešiakampio ar trapecijos pavidalo. Be kojų, statomas ant stalo arba ant kokio paaukštinimo. Būta ir miniatiūrinių, knygos pavidalo instrumentų, puoštų inkrustacijomis ir raižiniais.

 
 

 

 

4. Kas jis?

Šio instrumento prototipą 1810 m. sukūrė G. J. Grenie. Dabartinio pavidalo instrumentą 1840 m. Paryžiuje sukonstravo A. Fr. Debainas. Instrumentas buvo sumažinto pianino formos ir turėjo registrus, garso šaltinis yra laisvi metaliniai liežuvėliai, kuriuos virpina oro srovė. Oras pučiamas kojinėmis dumplėmis, kurios veikia atlikėjui minant du didelius pedalus.

5. Kas jis?

Šis instrumentas po daugybės tobulinimų tik XIX a. viduryje įgavo šiuolaikinį pavidalą ir konstrukciją. Dabar jis turi stačiakampį korpusą, horizontalią klaviatūrą, ketaus rėmą, kryžmai ištemptas stygas, plaktukėlių ir dusliklių mechaniką, du arba tris pedalus. Lietuvoje pradėjo plisti XIX a. pab. daugiausia iš Vokietijos.

 
 

 

 

6. Kas jis?

Tai vienas didžiausių klavišinių instrumentų. Jo ilgis – 2,6 m., o koncertinio varianto – net 3,1 m. Jis turi plaktukų mechanizmą ir horizontaliai ištemptas stygas, kurios yra pagamintos iš plieno, o bosinės – apvyniotos vario vielute. Stygų skambesį sustiprina po jomis įtaisyta rezonansinė plokštė (deka) ir aptakus sparno pavidalo medinis korpusas. Lietuvoje šis instrumentas atsirado XVIII a. pirmojoje pusėje. Apie 1840 m. šis instrumentas pradėtas gaminti ir Lietuvoje.

7. Kas jis?

Šis instrumentas gali skambėti kaip visas orkestras. Ne veltui jis vadinamas instrumentų karaliumi. Tačiau jo sandara gana sudėtinga. Instrumentą sudaro: vamzdynas, pūtykla, prospektas ir griežykla. Jis turi 2–4 klaviatūras rankoms (manualai) ir kojoms (pedalai). Griežykloje įtaisytas natų pultas, atbulinio matymo veidrodėlis ir platus suolas. Seniausias ir tebeveikiantis šis instrumentas Lietuvoje yra apie 1680 m. pastatytas Kretingoje.

 
 

 

 

8. Koks tai instrumentas?

Portatyvas, pozityvas, regalis, hidraulas – tai vieno didžiausių instrumento rūšys.

 
 

 

 

9. Kokio?

Šis žmogus žinomas ne tik kaip pasaulietinės lietuvių poezijos pradininkas, bet ir kaip muzikas ir muzikos instrumentų meistras, sukūręs tris klavesinus ir fortepijoną.

 
 

 

 

10. Kas jis?

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link