Viktorina

Mediniai pučiamieji muzikos instrumentai

Visa grupė instrumentų, kurių garsas išgaunamas pučiant į juos orą, vadinami pučiamaisiais muzikos instrumentais. Pučiamieji instrumentai dar vadinami aerofonais (graikiškai „aer“ – oras, „phone“ – garsas). Kviečiame pasitikrinti žinias ir artimiau susipažinti su medinių pučiamųjų instrumentų grupe sprendžiant parengtą viktoriną.

Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus edukatorė Jurgita Ragaišienė

Seniau mediniai pučiamieji instrumentai buvo gaminami iš medžio, todėl ir šiandien pagal tradiciją vadinami mediniais pučiamaisiais muzikos instrumentais. Pagal garso išgavimo būdą šie instrumentai skirstomi į šias grupes.

1. Kokios tai grupės?

Skersinė fleita. Kauno miesto muziejus

Skersinė fleita (it. „flauto traverso“) – pučiamasis muzikos instrumentas, kurį muzikantai grodami laiko horizontaliai. Vienas fleitos galas skirtas pūsti orui, kitas – jam iš fleitos išeiti. Skersinės fleitos tembras švelnus, minkštas.

2. Kuo skersinė fleita skiriasi nuo kitų pučiamųjų instrumentų?

Nuo atsiradimo iki dabar fleitos buvo gaminamos iš įvairių medžiagų.

3. Kokių?

Mažoji fleita. Kauno miesto muziejus

Mažoji fleita – skersinės fleitos giminaitė, visame pasaulyje vadinama pikola. Ji kone trigubai mažesnė už įprastą fleitą, o skleidžiamas garsas išsiskiria iš viso orkestro, nes ji skamba garsiai ir šaižiai.

4. Ką reiškia itališkas žodis „piccolo“?

Saksofonas – viengubo liežuvėlio muzikos instrumentas. Nors gaminamas iš metalo, jis priskiriamas medinių pučiamųjų instrumentų grupei, nes jo garsas išgaunamas nendriniu liežuvėliu. Apie 1840 m. šį instrumentą sukonstravo Adolfas Saksas, pavadinęs jį pagal savo pavardę „saxophone“ („Sakso garsas“).

5. Kiek saksofono šeimoje galime išskirti skirtingo dydžio ir skambesio instrumentų?

Obojus. Kauno miesto muziejus

Obojus (pranc. „hautbois“) – medinis pučiamasis instrumentas. Obojaus tembras skvarbus, ryškus. Orkestrinėje muzikoje jam dažniausiai skiriamos ramios, dainingos melodijos – jose obojus atsiskleidžia labiausiai. Šio instrumento ilgis – 66–67 cm. Labai svarbi šio instrumento dalis – dvigubas liežuvėlis. Ant obojaus yra daugybė metalinių išraizgymų.

6. Kiek po šiuo vožtuvėlių labirintu paslėpta garso skylučių?

Simfoniniame orkestre grojama ir kiek kitokiu obojumi – anglų ragu. Jo tembras – tamsus, specifinio nosinio atspalvio. Simfoniniuose kūriniuose jam skiriamos ramios, lyrinės atkarpos.

7. Kuo anglų ragas skiriasi nuo obojaus?

Klarnetas. Kauno miesto muziejus

Klarnetas – labai įdomus muzikos instrumentas. Juo galima groti įvairiausią muziką. Grojant žemus garsus, klarneto tembras būna tamsus, niūrus, o grojant aukštus – šviesus, sodrus.

8. Patys aukščiausi garsai yra labai šaižūs. Ką reiškia itališkas žodis „clarinetto“?

Šiuolaikinio klarneto korpusą sudaro 67–71 cm ilgio tiesus vamzdis, kurio žiotys panašios į taurę. Turi snapo formos pūstuką, prie kurio tvirtinamas iš nendrinės plokštelės pagamintas viengubas liežuvėlis. Klarnetas buvo gaminamas iš įvairiausių medžiagų.

9. Iš ko gaminamas šiuolaikinis klarnetas?

Klarnetas – gana jaunas instrumentas. Kiti instrumentai skaičiuoja tūkstantmečius.

10. Kiek klarnetui metų?

Fagotas. Kauno miesto muziejus

Fagotas – didžiausias medinis pučiamasis instrumentas, susidedantis iš kelių dalių. Visas šio instrumento ilgis yra apie 3 metrus. Instrumento vamzdis yra padalytas į keturias nelygias sujungtas ir sutvirtintas dalis. Dažnai muzikantai įvairioms dalims sugalvoja ir kitokių pavadinimų.

11. Kaip vadinasi apatinė ir viršutinė fagoto dalis?

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link