Viktorina

Styginiai muzikos instrumentai

Styginiai muzikos instrumentai – tokie instrumentai, kuriais garsas išgaunamas virpinant stygas. Nors orkestre grojama net keturiomis instrumentų grupėmis, tačiau styginių yra daugiausia. Kviečiame spręsti viktoriną ir pasitikrinti, kaip gerai pažįstate šiuos muzikos instrumentus bei sužinoti šį bei tą naujo. 

Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus edukatorė Jurgita Ragaišienė

Yra dvi styginių instrumentų grupės. Vienos grupės instrumentais garsas išgaunamas braukiant stryku per stygas, kitos grupės – garsas išgaunamas pirštais užgaunant stygas. 

1. Kaip vadinasi tos grupės?

Styginiai instrumentai pagaminti iš medžio. Žinoma, buvo nemažai bandymų styginius instrumentus gaminti iš kitokių medžiagų, bet paaiškėjo, kad nė viena medžiaga nėra tokia tinkama kaip paprastas medis. 

2. Iš kokių medžiagų buvo bandoma gaminti styginius instrumentus?

3. Sakoma, kad muzikos instrumentui pagaminti tinka toks medis, ant kurio mieliausiai tupia:

Strykiniams instrumentams gaminti naudojamas klevas, eglė bei juodmedis. Tačiau eglę galima keisti kėniu ar alksniu, klevą – buku, o juodmedį…

4. Kuo galima pakeisti juodmedį?

Jis – pats mažiausias, aukščiausiai skambantis strykinis instrumentas, turintis keturias stygas, atsiradęs Italijos šiaurėje. 

5. Kas jis?

Jis – strykinis muzikos instrumentas, dažnai vadinamas vyresniu smuiko broliu, nes yra šiek tiek didesnis už smuiką, buvo pagamintas apie 1500 metais Europoje, tačiau tik XVIII a. įvertintas kompozitorių. 

6. Kas jis?

Ji – taip pat strykinis muzikos instrumentas, nes yra smuiko sandaros ir pavidalo, skiriasi tik jos dydis. Dėl skambaus ir vibruojančio tembro ji yra pats lyriškiausias instrumentas. 

7. Kas ji?

Pavadinimas „violončelė“ kilęs iš italų kalbos, kuris reiškia… 

8. Ką gi jis reiškia?

Pats didžiausias, net 4 metrų aukščio instrumentas su trimis stygomis, kurį sukurti užsakė kompozitorius Hektoras Berliozas.

9. Kaip vadinasi šis instrumentas?

Didžiausias ir žemiausiai skambantis, 190 cm ilgio, 60 cm pločio instrumentas, kuriuo grojantis muzikantas turi stovėti arba sėdėti ant aukštos kėdės.

10. Kaip vadinasi šis instrumentas?

Pošetė – mažas smuikelis, kurio ilgis tik 20–35 cm. XVI–XIX a. naudodavo šokių mokytojai.

11. Jis buvo toks mažas, kad tilpdavo:

Muzikantas, grojantis strykiniu muzikos instrumentu, naudoja braukomąjį griežiklį.

12. Kaip vadinasi šis griežiklis?

Stryko virbas (pagrindas) yra gaminamas iš braziliško fernambuko arba skroblo.

13. Iš kokios medžiagos, anot vaikų, pagaminta stryko dalis, kuria braukiame per stygas? (tikrasis atsakymas – iš ašutų, arklio uodegos plaukų)

Visi styginiai muzikos instrumentai yra tuščiaviduriai.

14. Kodėl?

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link