Video

Antinacinė ir antisovietinė lietuvių studentijos rezistencija Kaune

 

Pokalbių cikle „Pakalbam? Istorikai apie…“ šįkart pristatome temą, skirtą suvokti Laikinosios sostinės išaugintą jaunų žmonių, studentų, kartą, kuriai gyvenimas buvo paruošęs siaubingų išbandymų. Jauna Lietuvos valstybė, kurią kūrė jų tėvai, Antrojo pasaulinio karo metais buvo okupuota net tris kartus ir kiekviena tų okupacijų žadėjo naujus išbandymus. Kauno studentija drąsiai juos išlaikė įsiliedama į rezistenciją prieš totalitarinius režimus.

Pokalbio dėmesio centre – pirmoji sovietinė okupacija ir jos pabaigoje įvykęs lietuvių tautos pasipriešinimo reiškinys, 1941 m. birželio sukilimas. Apie tai kalbant kyla ir daugiau klausimų. Dėl ko studentams dar nepriklausomoje Lietuvoje teko mokytis pogrindinės veiklos? Kiek gilus buvo konfliktas tarp ateitininkų studentų ir tautininkų valdžios? Kiek šios patirtys prisidėjo prie antisovietinio pogrindžio kūrimosi ir kas aktyviausiai jame dalyvavo? Kaip studentai išgyveno naujojo okupanto – Trečiojo reicho – atėjimą, kaip tai paveikė jų pasaulio matymą? Kokie iššūkiai studentijos laukė supratus, kad pirmojo okupanto (sovietų) sugrįžimas yra tik laiko klausimas?

Apie visa tai – dar viename pokalbyje, kurio metu renginių organizatorius Algirdas Šapoka kalbina Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus muziejininką dr. Simoną Jazavitą.

Pokalbių cikle „Pakalbam? Istorikai apie…“ kas dvi savaites išgirsite muziejaus istorikų ir svečių pašnekesius Kaunui ir Lietuvai svarbiomis, tačiau neretai viešojoje erdvėje daug dėmesio nesulaukiančiomis temomis.

Pokalbių ciklą iš dalies finansavo:

 
 

 

 

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link