Kauno ir Vilniaus santykis 1918–1944 m.
Šį kartą nusprendėme pakalbėti tema, skirta geriau suvokti visai painiavai dėl Kauno kaip Laikinosios sostinės. Vieniems šio termino naudojimas atrodo anachronizmas, kitiems tai tiesiog geras trumpinys apibūdinti tarpukario Kauną – miesto klestėjimo laikus.
Pokalbio metu aptarsime, kokios aplinkybės nulėmė sostinės atsiradimą Kaune, kuriantis Vasario 16-osios aktu atkurtai Lietuvos valstybei, kokios dilemos kilo sostinei čia kuriantis, kaip tai darė įtaką sparčiam miesto augimui.
Neišvengsime ir paradoksų – nors pokalbio metu svarstome, kodėl Konstitucijoje Kaunas niekada taip ir nepaminėtas kaip sostinė, tačiau net ir Lietuvai atgavus Vilnių 1939 m., sostinė toliau funkcionavo Kaune. Kas trukdė perkelti sostinę iš Kauno į Vilnių ir kaip tai bandė išnaudoti sovietinė propaganda jau po Lietuvos okupacijos? Kokį santykį tarp Kauno ir Vilniaus matė okupacinė Vokietijos valdžia? Apie visa tai – dar viename pokalbyje, kurio metu renginių organizatorius Algirdas Šapoka kalbina Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus muziejininką dr. Simoną Jazavitą.
Pokalbių cikle „Pakalbam? Istorikai apie…“ kas dvi savaites išgirsite muziejaus istorikų ir svečių pašnekesius Kaunui ir Lietuvai svarbiomis, tačiau neretai viešojoje erdvėje daug dėmesio nesulaukiančiomis temomis.
Pokalbių ciklą iš dalies finansavo: