Naujas muziejuje: apie ledo ritulio komandą „Inkaras“
Prasidėjus antram karantinui ir muziejui vėl užvėrus duris, tradicija tapusi paroda „Naujas muziejuje“ keliasi į virtualią erdvę. Kauno miesto muziejaus kolektyvas Jums ir toliau pristatys naujausius bei įdomiausius muziejaus gautus eksponatus.
Šį kartą paroda skirta ledo rituliui, sporto šakai Lietuvoje skaičiuojančiai jau beveik 100 metų. 1922 m. Kaune, čiuožykloje A. Mickevičiaus ir Kalnų (dabar V. Putvinskio) gatvių sankirtoje, buvo sužaistos pirmosios ledo ritulio rungtynės Lietuvoje. Jų iniciatoriui Steponui Dariui turime dėkoti ir už kitų sporto šakų populiarinimą Lietuvoje. Jis buvo vienas iš krepšinio pradininkų, Lietuvos beisbolo lygos įkūrėjas, pirmųjų bokso varžybų Lietuvoje rengėjas. Taip pat S. Darius žaidė ir Lietuvos futbolo rinktinėje. Po pirmųjų ledo ritulio varžybų prireikė ketverių metų, kol 1926-aisiais įvyko pirmasis Lietuvos ledo ritulio čempionatas, kuriame dalyvavo keturios komandos. Čempionatą laimėjo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos (LFLS) komanda. Ji keletą metų buvo stipriausia Lietuvoje.
1932 m. Rygoje buvo sužaistos pirmosios Lietuvos tarptautinės ledo ritulio rungtynės.
1938 m. Lietuva tapo Tarptautinės ledo ritulio sąjungos nare ir pirmą kartą dalyvavo Europos ir Pasaulio ledo ritulio čempionate Prahoje. Deja, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui buvo nustota organizuoti tarptautines varžybas. Jas bandyta kompensuoti tarpmiestinėmis rungtynėmis, todėl 1942–1943 m. vėl pradėjo žaisti atkurti lietuviški klubai. Nuo 1946 m. reguliariai vyko Lietuvos ledo ritulio čempionatai, tačiau nebuvo dirbtinio ledo aikštelių ir teko priklausyti nuo nepalankių ledo rituliui oro sąlygų, tad 1950 m., 1957 m. ir 1959 m. Lietuvos čempionatai nevyko. 1947 m. buvo surengtos pirmosios SSRS pirmenybės, į kurias buvo pakviesta ir Lietuvos rinktinė. Deja, po 1948 m. pralaimėjimo SSRS čempionate, mūsų ledo ritulininkams teko nusileisti į B grupę.
1948 m. buvo pradėti steigti įvairūs sporto klubai gamyklose ir fabrikuose. Taip „Inkaro“ gumos fabrike atsirado ir ledo ritulio komanda. Tiksli klubo įkūrimo data nėra žinoma, tačiau jau 1937 m. fabrike veikė to paties pavadinimo futbolo komanda, kuri 7 kartus yra tapusi Lietuvos čempione. Pats fabrikas buvo atidarytas 1933 m., jo specializacija buvo sportinės avalynės ir techninių gumos dirbinių gamyba. Fabriką išgarsino garsieji sportiniai bateliai, liaudyje vadinami „inkariukais“. XX a. 6-ajame dešimtmetyje be „Inkaro“ ledo ritulio komandos Kaune dar veikė „Kauno Audinių“, „Staklių“ ir „Pluošto“ komandos. Kurį laiką Kaunas buvo tapęs pagrindine ledo ritulio varžybų čiuožykla Lietuvoje. „Inkaro“ komandoje žaidė ir ledo ritulio veteranas, daugkartinis Lietuvos rinktinės žaidėjas Aloyzas Dambrauskas (1930–2011). Kartu su šia komanda A. Dambrauskas Lietuvos ledo ritulio čempionu tapo aštuonis kartus. Iš viso Kauno „Inkaro“ komanda čempionų taurę į viršų kėlė net trylika kartų (1949, 1951, 1953, 1955, 1956, 1958, 1963, 1965–1970 metais.).
Kauno miesto muziejus pristato šiemet iš Birutės Jonikienės gautas Kauno ledo ritulio komandos „Inkaras“ nuotraukas. Jos datuojamos 1949–1959 m. Komandoje „Inkaras“ žaidė Birutės tėvelis Mečys Bagdonavičius. Jis buvo komandos vartininkas. Kartu su juo komandoje žaidė ir aktorės Kristinos Kazlauskaitės tėvas Napoleonas Kazlauskas, kuris dar buvo „Inkaro“ gamyklos kultūros namų direktorius. M. Bagdonavičius ir N. Kazlauskas buvo geri draugai.
Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus muziejininkė Lina Mikalkėnaitė