Įrašas

Iš Juozo Gruodžio gyvenimo: meilė technikai

Šiais metais minime kompozitoriaus Juozo Gruodžio 140-ąsias gimimo metines. Pedagogas, vargonininkas, kompozitorius ir pirmosios Lietuvos konservatorijos įkūrėjas – visa tai svarbu paminėti, kalbant apie J. Gruodį. Jo gyvenimas buvo pripildytas muzikos, vėliau darbo krūvis padidėjo tapus konservatorijos direktoriumi bei pedagogu. Nepaisant to, kad kompozitorius turėjo daug darbo, niekada nepamiršo ir poilsio, turėjo įvairių hobių. Vienas jų – technika. Šylant orams ir pavasariui gerokai įpusėjus, norime pasidalinti keliais prisiminimais apie Juozą Gruodį bei papasakoti apie jo pomėgį važinėtis motociklu.

Ne paslaptis, kad didelę meilę muzikai Juozas puoselėjo nuo vaikystės, būdamas vos ketverių iš klausos gebėjo groti fisharmonija ir smuiku. Šalia muzikos augo vis didėjantis susižavėjimas technika, tiksliau motociklais. Sutaupęs pakankamai pinigų ir gavęs progą įsigyti pirmąją nuosavą transporto priemonę – motociklą, J. Gruodis nedvejodamas ir nepasitaręs su žmona jį nusipirko.

Per gyvenimą kompozitorius turėjo ne vieną motociklą ir puikių prisiminimų jais keliaudamas į Kleboniškio mišką ar Panemunės šilą. Tačiau ne tik laimingų. Kompozitoriaus žmona, Stasė Gruodienė, savo dienoraščiuose mini, kad šio plieninio žirgo namuose visai nenorėjo, o dėl tokio Gruodžio įnorio ji ir pražilo anksčiau laiko. Stasė važiuodama motociklu drauge su vyru buvo patyrusi kelias avarijas, kurios, laimei, baigėsi tik dideliu išgąsčiu ir keliais sumušimais. Žinoma, šie prisiminimai po kurio laiko kėlė lengvą šypseną ir tapo puikiomis istorijomis, tinkamomis pasakoti draugams susibūrimuose.

J. Gruodis su žmona ir šuniu Disu. KMM fondai

Kurdamas muziką J. Gruodis dažnai įkvėpimo semdavosi gamtoje, labai mėgo paukščių giesmių garsus bei gamtos apsuptį, padėjusią atsiriboti nuo kasdienio miesto gyvenimo. Ieškodamas gamtos prieglobsčio kompozitorius leisdavosi į keliones motociklu – vykdavo į pušynus už miesto, miško parkus. Tokios kelionės labai neramino muziko žmoną, ir ne be reikalo. Vieną dieną Gruodis išvyko motociklu į savo pamėgtą vietą – Kleboniškio mišką. Kelionė netolima, todėl Stasė laukė vyro sugrįžtant pietums, tačiau kai Gruodis pavėlavo ir vakarienei, suprato, kad nutiko kažkas negero. Pradėjusi dairytis pro langus pamatė vežimą, sustojusį prie jų tiltelio, o vežime išvydo Gruodį ir jo motociklą. Dienoraštyje Stasė mini, kad pamačius šį vaizdą „dingtelėjo per širdį“. Kai Gruodis savarankiškai išlipo, nerimas kiek atslūgo, tačiau į priekį atkišta sutuoktinio ranka visgi neramino.

Įžengęs į namus kompozitorius bandė žmoną nuraminti, kad tai tik sumušimas ir nieko daugiau, tačiau turėdama medicinos srities išsilavinimą Stasė suprato, kad bėda rimtesnė, todėl nieko nelaukdama su kaimynų pagalba pristatė Gruodį į gydymo įstaigą. Tą patį vakarą padarius kelias rentgeno nuotraukas išaiškėjo, kad tai ne paprastas sumušimas, o trijų kairės rankos pirštų lūžis – tragiška žinia kompozitoriui. Ranka buvo sugipsuota ir muziką išleido namo ilsėtis.

Nepaisydamas patirtos traumos, grįžęs namo J. Gruodis rūpinosi savo motociklu, klausė žmonos, kas šiam nutikę, nes neturėjo pakankamai laiko apžiūrėti. Išgirdusi šiuos klausimus Stasė pyktelėjusi atsakė: „Tebūnie jis visas sulūžęs, ar sveikas – tu juo daugiau vis viena nevažinėsi.“ Toks atsakymas Gruodį kiek nuliūdino, tačiau neatbaidė nuo minties, kad vieną dieną vis tiek turės progų savo motociklu pavažiuoti, be to, motociklas buvo jo vienintelės kojos, leidusios jaustis neizoliuotam nuo pasaulio.

J. Gruodis su savo artimaisiais lengvojoje mašinoje Panemunės šile, 1931 m. KMM fondai

Praėjus šiek tiek laiko po avarijos, Gruodis atsigavo, bet ėmė sielotis dėl savo sužeidimų – lūžę pirštai gerokai sustabdė kūrybinį procesą. Kompozitorius apie metus negalėjo groti, o lūžiams visiškai sugijus grodamas jausdavo skausmą, negalėdavo tvirtai suspausti kumščio – tai muzikui didelis praradimas.

Nors Juozui Gruodžiui ir teko patirti ne vieną avariją, tačiau meilė technikai niekur nedingo. Įkalbėtas žmonos jis nusipirko automobilį „Chevrolet“, bet neišsižadėjo ir plieninio žirgo, kurį buvo įsigijęs. Šalia šių transporto priemonių įsiamžinusį kompozitorių ir šiandien galite pamatyti Kauno miesto muziejaus Juozo Gruodžio skyriaus ekspozicijoje.

Kauno miesto muziejaus Kultūrinių veiklų koordinatorė Danguolė Jonušaitė

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link