Įrašas

Iš Miko gyvenimo: fotografijų albumai

Šiais metais minime muziko Miko Petrausko 150-ąsias gimimo metines. Vargonininkas, kompozitorius, dainininkas, pedagogas ir pirmosios lietuviškos operos kūrėjas – visa tai būtina paminėti kalbant apie M. Petrauską. Kompozitorius produktyviausius gyvenimo metus praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose, čia rūpinosi emigracijoje gyvenusių lietuvių išsilavinimu, rašė ir statė operetes. Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus rinkinyje saugomi įvairūs muzikui priklausę daiktai. Šiais metais norime pristatyti įdomiausius.

Kompozitoriaus M. Petrausko fotografijų albumai. XX a. I p., JAV. E. Adomulytės nuotrauka. KMM fondai

Šiandien kviečiame susipažinti su dviem kompozitoriaus Miko Petrausko memorialiniais daiktais – nuotraukų albumais. Pagrindinės fotografijos juose – vaizdai iš kompozitoriaus gyvenimo Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nors nuotraukų autorystė nėra žinoma, tikėtina, jog dalį vaizdų užfiksavo pats M. Petrauskas. Nedidelio formato, stačiakampio formos, tamsios spalvos albumai juodais lapais išore mažai kuo skiriasi vienas nuo kito. Pirmajame albume yra 50 fotografijų, jo dydis 12×18 cm. Viršelyje įspaudas su įrašu „SnapShots“. Beveik visos čia suklijuotos nuotraukos mėgėjiškos (išskyrus dvi moterų fotografijas). Nuotraukose galime išvysti gamtos vaizdus, pavienių bei grupines žmonių fotografijas, kai kuriose jų – ir patį M. Petrauską. Tačiau pačios mieliausios ir įdomiausios čia aptinkamos fotografijos – įvairių gyvūnų. Nuotraukose įamžintos katės, šuniukai, voverės ir netgi karvės!

Kompozitoriaus M. Petrausko fotografijų albumo fragmentai. XX a. I p., JAV. E. Adomulytės nuotrauka. KMM fondai

Antrasis albumas šiek tiek didesnis – 14×19 cm, jame 63 nuotraukos. Viršelyje įspaudas su įrašu „Photographs“. Jis anksčiau buvo aukso spalvos, tačiau šiuo metu išblukęs. Albumo turinys panašus į pirmojo: čia taip pat randame daug mėgėjiškų nuotraukų, tačiau nemažai ir profesionalių bei portretinių. Kai kuriose fotografijose užfiksuotas pats muzikas – kartais vienas, kartais su kitais žmonėmis.

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link