Įrašas

Juozo ir Stasės Gruodžių namai

Šiais metais Kauno miesto muziejaus padalinys Juozo Gruodžio namai mini dvi svarbias šventes. Tai 50-osios muziejaus įkūrimo metinės bei 140-osios kompozitoriaus Juozo Gruodžio gimimo metinės. Pedagogas, kompozitorius, vargonininkas ir pirmosios Lietuvos konservatorijos įkūrėjas – visa tai svarbu paminėti kalbant apie J. Gruodį. Tačiau taip pat svarbu atkreipti dėmesį į Stasės Gruodienės indėlį ne tik kūrybiniame Gruodžio kelyje, bet ir po jo mirties. Kompozitoriaus žmonos pastangos padėjo išsaugoti muziko atminimą, jos dėka buvo įkurtas muziejus. Šiais metais norime pasidalinti Juozo bei Stasės Gruodžių namo statybos istorija ir kaip šis namas tapo muziejumi.

Žaliakalnio pakraštyje, prie Eigulių piliakalnio, nuo 1932 metų stovi nedidelį dvarelį primenantis medinis dviejų aukštų namas. 1930 metais, tebesitęsiant žemės reformai, priemiesčiuose buvo dalijami sklypai, vienas jų pasiūlytas J. Gruodžiui už nuopelnus Lietuvos kultūriniame gyvenime.

Kaip savo prisiminimuose pasakoja S. Gruodienė, tuo metu Juozas net negalvojo statyti namo, tačiau sklypo apžiūrėti nuvyko. Išvydę, kokia tai buvo vieta, „mes abu ir aiktelėjom – toksai jis mums pasirodė didelis ir nepatogus, bet gražus“. Pora sklypo apžiūrėti buvo atvažiavusi ne vieną kartą, bet antrasis kartas sutuoktinius pakerėjo. Prie vietos pasirinkimo prisidėjo ir kaimynas, gyvenęs netoliese. Jis atėjęs ėmė įkalbinėti pasakodamas, kad medinio namo statyba nebus brangi, pabrėžė, kad čia varnėnai gieda, rytais galima išgirsti lakštingalas. Gruodžiui, kaip dideliam gamtos ir paukščių mylėtojui, ši vieta pradėjo labai patikti, todėl tą pačią minutę priėmė sprendimą namą statyti čia.

J. Gruodžio namo statyba Utenos gatvėje, 1932 m. KMM fondai

Ilgai nelaukęs kompozitorius dar tų pačių metų pavasarį pradėjo statybas. Pirmiausia spygliuota viela aptvėrė visą sklypą, kuriame buvo keletas obelų ir kitų vaismedžių. Šie jau buvo pradėję žydėti, tad sklypą formuojančiuose šlaituose, apsupti jaunos ir sodrios pavasarinės žolės, atrodė tarsi iš pasakos. Nukasus ir išlyginus šlaite aikštelę, prasidėjo intensyvi medinio namo statyba. Projekto autorius – žymus tarpukario architektas Feliksas Vizbaras.

Rengiant medinuko statybos projektą buvo atsižvelgta į visus kompozitoriaus norus ir svajones. 1932 m. baigtos dviejų aukštų namo statybos, rudenį į jį įsikėlė Gruodžiai. Tai septinta jų gyvenamoji vieta Kaune, tačiau pirmoji nuosava ir pastovi. Šlaite kompozitorius su žmona užveisė didelį vaismedžių sodą. Tam tikslui S. Gruodienė lankė sodininkystės kursus, apželdinimu bei sodininkyste domėjosi ir pats muzikas. Poros sudarytą sodo planą ir šiandien galite pamatyti memorialinėje ekspozicijoje, menančioje šeimos gyvenimą.

J. Gruodžio namas, 1934 m. KMM fondai

Stasė dienoraščiuose rašo, kad persikėlę į naują namą pasijuto sėslesni. Tuo metu name buvo suplanuoti keturi kambariai, trys iš jų įrengti. Du kambariai su visais patogumais apačioje, o vienas didelis viršuje, jame gyveno J. Gruodis. Muziko kambaryje yra nedidelis balkonas, kurį pasistatė pats, į jį patekdavo per langą, nes durų nebuvo. Dar vienas didelis balkonas, kurį remia 5 kolonos, yra prie pagrindinių durų. Šiuose namuose Stasė ir Juozas bendrai nugyveno 16 gražiausių gyvenimo metų iki kompozitoriaus mirties 1948 metais. Vėliau Stasė Gruodienė beveik 20 metų valdė šį dvarelį viena.

J. Gruodis su svečiais savo namo balkone, 1935 m. KMM fondai

Sutikdama 1969 metus Stasė mintimis grįžta į laikotarpį prieš 20 metų ir prisimena, kaip po vyro mirties ji parėjo namo su įpėdininkystės dokumentais, juos dėdama į tam tikrą segtuvą pagalvojo, kad namas dabar visiškai jos vienos, ir tuoj pat pajuto, lyg kas būtų išėjęs iš namų ir lyg nebežadėjęs kada nors čia dar lankytis. 1969 m. S. Gruodienė perleido šią nuostabią jųdviejų pilaitę Kauno miestui, siekdama sukurti savo vyro atminimą.

Kurį laiką Gruodžių name veikė muzikos biblioteka, o 1974 m. pradėjo veikti Juozo Gruodžio memorialinis muziejus. 1984 m. minint 100-ąsias J. Gruodžio gimimo metines, atidaryta pirmoji ekspozicija, 1994 m. ji buvo atnaujinta, papildyta gausia, iki tol neskelbta archyvine medžiaga, kaip ir brangiomis relikvijomis – asmeniniais kompozitoriaus daiktais, jam dovanotais meno kūriniais, Stasės ir Juozo Gruodžių baldais. 2014 metais ekspozicija atnaujinta dar kartą, pateikiant daugiau asmeninės informacijos apie S. bei J. Gruodžius. Eigulių piliakalnio papėdėje besiglaudžiantys namai ir dabar kviečia kauniečius bei miesto svečius – ne tik aplankyti ekspozicijas, bet ir pasiklausyti koncertų, susitikti edukaciniuose užsiėmimuose ir jaukiai praleisti šeštadienių popietes kompozitoriaus namuose.

 

Kauno miesto muziejaus Kultūrinių veiklų koordinatorė Danguolė Jonušaitė

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link