Įrašas

Miko ir Kipro Petrauskų namai

Žaliakalnio rajono pradžios istorija datuojama dar XVII a. Rajonas sparčiai vystėsi po Pirmojo pasaulinio karo iki pat 1940 m. Žaliakalnis tuomet laikytas miesto pakraščiu, todėl buvo ramus, aukštuomenės pamėgtas gyvenamasis kvartalas. Nenuostabu, kad broliams Mikui ir Kiprui Petrauskams 1924 m. būtent šioje Kauno vietoje savivaldybė dovanojo žemės sklypą ir buvo pradėta namo statyba.

1925 m. Vydūno ir Janonio gatvių kampe jau stovėjo baigtas Miko ir Kipro Petrauskų mūrinis dviejų aukštų namas su mansarda ir rūsiu. Statyba kainavo 22 000 dolerių, kas šiais laikais būtų apie 330 000 dolerių. 1933 m. Janonio gatvė operos solisto garbei buvo pervadinta Kipro Petrausko vardu.

Name buvo įrengti šeši butai. Namo centrinio apšildymo krosnis buvo kūrenama anglimis. Kipras Petrauskas įsikūrė antrame aukšte, Miko Petrausko šeima gyveno pirmame aukšte iš kiemo pusės, Miko sūnus Adakris Petrauskas jau vėliau su šeima gyveno mansardoje. Kitus butus nuomojo V. Kateivos, S. Sasnausko šeimos. Vienu metu gyveno ir rašytojas P. Mašiotas su šeima.

Vladas Kateiva nuomojo butą pirmame aukšte iš gatvės pusės ir jame buvo įkūręs pirmąją Lietuvoje neakivaizdinio mokymosi įstaigą „Kalbaneum“ (vėliau pervadintą „Savišvieta“), čia veikė spaustuvė, kurioje buvo spausdinama literatūra neakivaizdinėms studijoms.

Namo kiemas buvo erdvus, aptvertas medine tvora. Jame stovėjo sandėlis su garažu, medžioklinių šunų aptvaras. Iš Vydūno gatvės pusės buvo įvažiavimas į kiemą, augo vaismedžiai, gėlės.

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link