Pirmasis lietuviškas asmeninis kompiuteris „Santaka“
Kauno miesto muziejuje saugomi iš Ryšių istorijos muziejaus perimti vertingi ryšių istorijos eksponatai, tarp kurių – senovinės skaičiavimo mašinos, kasos aparatai, iššifravimo mašinos, kompiuteriai, telefonai ir kita.
Vienas eksponatų – pirmasis lietuviškas asmeninis kompiuteris „Santaka“. Jį 1986 m. suprojektavo Kauno A. Sniečkaus politechnikos instituto (dabartinis KTU) Skaičiavimo mašinų katedros ir Kauno radijo matavimų technikos mokslinių tyrimų instituto darbuotojai. Visiškai originaliu lietuvišku kūriniu jis netapo: tai buvo populiaraus Vakaruose kompiuterio „Sinclair ZX Spectrum“ kopija. „Santaka“ jau priminė ne skaičiavimo mašiną, o šiandieninį kompiuterį: turėjo šiais laikais visiems pažįstamą klaviatūrą, buvo jungiamas prie monitoriaus.
Lietuviško asmeninio kompiuterio „Santaka“ gamyba pradėta 1988 m. Kompiuterį kooperacijos būdu gamino kelios organizacijos. Orientacinė „Santakos“ kaina buvo didelė (700–800 rublių), nes gaminys leistas labai ribotu tiražu. Šių kompiuterių buvo pagaminta tik keli šimtai, parduotuvėse jų negalėjai įsigyti – jie buvo paskirstyti suinteresuotoms organizacijoms. Tolesnis lietuviško asmeninio kompiuterio likimas buvo neaiškus. Priežastis – dideli organizaciniai sunkumai, iškylantys gaminant prekę. „Santaką“ sukūrė ir ruošėsi gaminti entuziastai, bet jie sulaukė tik moralinio atpildo.
Kauno miesto muziejaus renginių organizatorius Algirdas Šapoka