3D eksponatas

XVII amžiaus stiklo buteliukas kvepalams

Stiklo dirbiniai dabartinės Lietuvos teritorijoje pradėti naudoti prieš du tūkstančius metų. Vėlyvaisiais viduramžiais Lietuvos miestuose veikė stiklių cechai, kūrėsi manufaktūros. Kaune, greta daugelio kitų, stiklių cechas pradėjo veikti XVII a. pirmoje pusėje. XVI a. stiklo dirbiniais garsėjo Venecija, Čekijos ir daugelio kitų Europos valstybių miestai. Čia gaminti įvairūs stikliniai daiktai prekybos keliais pasiekdavo ir Kauno pasiturinčių miestiečių namus.

Tikėtina, kad tokiu keliu XVII amžiuje į Kauną atkeliavo ir šis mažytis, vos keturių su puse centimetro aukščio, stiklo buteliukas kvepalams. 2007 m. buteliukas archeologo doc. dr. Mindaugo Bertašiaus vadovaujamų tyrinėjimų metu buvo surastas T. Daugirdo gatvėje ir perduotas į Kauno miesto muziejaus rinkinius. Rastas jis buvusio pastato rūsio užpylimo sluoksnyje. Archeologas M. Bertašius, svarstydamas apie buteliuko paskirtį, kelia prielaidą, kad buteliukas galėjo būti ir ašarinė, naudota ašaroms surinkti, apraudant giminės mirusiuosius laidojimo apeigų metu.

Prieš daugiau nei tris šimtus penkiasdešimt metų rūsys buvo užpiltas griaunant ir valant buvusių statinių likučius bei supilant kitas buitines atliekas iš gretimų pastatų, stovėjusių prie Rotušės aikštės. Tikėtina, kad po Kauną nusiaubusio karo su Maskva (1654–1667) mūsų aptariamas buteliukas kartu su šiukšlėmis pateko  į apgriautą rūsį.

Šiandien šis unikalus radinys – stiklo buteliukas kvepalams, yra eksponuojamas Kauno pilyje. Įdomu, kad buteliukas iki šiol yra uždarytas ir galbūt jo viduje yra išlikęs buvusių kvepalų aromatas. Tad čia galime pasitelkti savo fantaziją, mėgindami aromatą nuspėti.

Kauno miesto muziejaus Pilies skyriaus vedėjas dr. Jonas Vaičenonis

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link