Bendrovės „Sanitas“ dėžutė vaistams laikyti
„Sanitas“ – viena iš nedaugelio Lietuvos įmonių, kurios pavadinimas nesikeitė beveik 100 metų. 1922-aisiais ją įkūrė žydų kilmės verslininkai: A. Rozenbergas, E. Taubmanas ir M. Judasinas. Reklamos tarpukario spaudoje paneigia šių dienų žiniasklaidoje pasitaikančią nuomonę, kad įmonėje iki 1930 m. nebuvo gaminami vaistiniai preparatai. Nuo pat įsikūrimo „Sanite“ veikė chemijos-farmacijos ir kosmetikos-parfumerijos laboratorijos.
„Sanitas“ buvo pirmasis tablečių gamintojas Lietuvoje.
XX a. 3 deš. Lietuvoje pradedama pramoninė vaistų gamyba. Per beveik 100 metų siekiančią fabriko istoriją Kaune buvo gaminami sterilūs tirpalai ampulėse, suspensijos, milteliai, pripildyti švirkštai, tabletės ir kapsulės, įvairių minkštų formų vaistai: tepalai, kremai, geliai, skysčiai, emulsijos. Nuo šių metų gamykloje pradėti gaminti akių ir nosies lašai, ir t. t.
Sovietmečiu, kaip ir visus verslus, taip ir „Sanitą“ valstybė nacionalizavo. Įmonė tapo viena didžiausių farmacijos kompanijų Baltijos šalyse. Didėjo gamybos plotai, buvo atnaujinta techninė bazė, patobulinti technologiniai procesai. Miesto centre, netoli Kauno geležinkelio stoties, buvo pastatytas modernus, pagal tuomečius reikalavimus įrengtas ampulių cechas. Čia, netoli „Volfas Engelman“ fabriko, „Sanitas“ veikė nuo pat įsikūrimo iki 2008 m.
Atkūrus nepriklausomybę, 1994 m. įmonė buvo privatizuota. Šiuo metu „Sanitas“ jau – įmonių grupė, vienijanti didelius farmacijos rinkos lyderius Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovakijoje. Pagrindinės strateginės veiklos kryptys: gatavų formų vaistų gamyba ir pardavimas, naujų preparatų įdiegimas bei kontraktinė vaistų gamyba. 2016 m. „Sanitas“ pertvarkytas, veikla perkelta į įmonę „Santoniką“, kuri išlaikė daugelį prekės ženklų ir dažnai vis dar matoma kaip „Sanitas“.
2008 m. įmonė gamybinę, o laikui bėgant ir administracinę veiklą perkėlė iš miesto centro, stoties rajono, kuriame veikė nuo 1922 metų. Atsiradus daugybei laisvų patalpų, čia prieglobstį rado menininkai – jau po metų laboratorijoje veiklą pradėjo labai populiarus kasmetinis multimedijų menų ir muzikos festivalis „Insanitus“, kurio pavadinimą akivaizdžiai padiktavo „Sanito“ fabrikas (2010 m. festivalio akimirkas galima peržiūrėti čia). Vėliau dėl plėtojamo nekilnojamojo turto jis buvo perkeltas į „Lituanicos“ fabriką, o 2014 m. paskutinį kartą organizuotas Vilniuje.
Kauno miesto muziejaus renginių organizatorius Algirdas Šapoka