Viktorina

Variniai pučiamieji instrumentai

Variniai pučiamieji instrumentai – orkestro pažiba. Jie atrodo tiesiog didingai: spindinčios trombonų žiotys, grakščios valtornų linijos, efektingai žėrintys trimitai ir tūba, truputį komiška dėl savo didumo. Snaudžiantys klausytojai kaipmat prabunda, vos išgirdę varinių pučiamųjų muziką.

Šie instrumentai dar yra vadinami lūpiniais aerofonais. Visų varinių pučiamųjų instrumentų skambesys yra tvirtas ir aiškus, jie girdimi iš tolo. Simfoninio orkestro skambesiui šie instrumentai suteikia iškilmingumo. Kviečiame pasitikrinti žinias, atsakyti į parengtos viktorinos klausimus ir taip labiau susipažinti su varinių pučiamųjų instrumentų grupe.

Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriaus edukatorė Jurgita Ragaišienė

Variniai pučiamieji muzikos instrumentai yra blizgančios dūdelės. Tačiau senovėje jie buvo gaminami ne tik iš vario.

1. Iš kokių medžiagų anksčiau buvo gaminami šie instrumentai?

Pūstukas, surdina, vožtuvai, žiotys, vamzdis…

2. Ar tai varinių pučiamųjų instrumentų dalys?

Garso aukštis yra keičiamas spaudant vožtuvus. Visuose variniuose pučiamuosiuose muzikos instrumentuose yra trys pagrindiniai vožtuvai, kurie leidžia muzikantui išgauti garsus.

3. Kiek daugiausiai muzikantas gali išgauti garsų?

Trimitas. Kauno miesto muziejus

Trimitas – pats mažiausias ir aukščiausiai skambantis instrumentas. Trimito ilgis maždaug 50 cm, tačiau ištiesinus vamzdį instrumentas pailgėja.

4. Koks ištiesinto trimito ilgis?

Trimitas – labai senas instrumentas. Jis vaizduojamas jau senovės Egipto, Graikijos ir Romos piešiniuose. Dėl puikaus skambesio trimitai buvo naudojami švenčių metu, medžioklėje ir net kariaujant.

5. Kokiame amžiuje susiformavo šiuolaikinis trimitas?

Valtorna. Kauno miesto muziejus

Valtorna – dar vienas varinis pučiamasis instrumentas su įmontuotu 3–4 vožtuvų mechanizmu. Valtornos garsas sodrus, minkštas, gerai dera su visais orkestro instrumentais. Valtornos vamzdis yra susuktas, kūgio formos, žiotys plačios.

6. Išvyniojus valtorną gautume daugiau nei…

XVIII–XIX a. valtornos būdavo naudojamos pašto stotyse. Tuo metu pašto karietos turėdavo įveikti tolimus atstumus labai greitai.

7. Kokiu tikslu buvo naudojamos valtornos?

Trombonas. Kauno miesto muziejus

Trombonas – varinis pučiamasis muzikos instrumentas, kurio forma šiek tiek primena S raidę. Šis instrumentas nuo kitų skiriasi slankikliu – teleskopiniu, U raidės formos laisvai slankiojamu mechanizmu, leidžiančiu keisti garso aukštį. Viso trombono ilgis yra 115 cm, tačiau ištiesinus visą tromboną vamzdelių ilgis būtų daugiau nei aukščiausio krepšininko ūgis.

8. Koks ištiesinto trombono ilgis?

Tūba. Kauno miesto muziejus

Tūba – varinis pučiamasis muzikos instrumentas, kurio aukštis apie 95 cm, žiotys apie 41 cm. Šis instrumentas turi 3–6 (bet dažniausiai 4) ventilius. Įprastinė orkestro tūba turi vidutinio ilgio vamzdį – net 4 metrų. Tūbos garsas yra sodrus, matinis, grojant garsiai – net grėsmingas.

9. Orkestre tūbą pirmasis panaudojo… Kas?

Raizgaliukas, teniso kamuoliukų gaudyklė, agurkų siuntimo aparatas…

10. Kokį varinį pučiamąjį instrumentą taip žaismingai apibūdina vaikai?

FacebookMessengerEmailTwitterCopy Link