Prarasti Kauno pastatai
Pristatome retas 1947–1954 m. nuotraukas iš Kauno miesto savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriuje išsaugoto albumo. Kokių savitos architektūros statinių Kaunas neteko XX a. penktajame dešimtmetyje?
XX a. penktojo dešimtmečio pabaigos nuotraukose paskutinį sykį autentišku pavidalu užfiksuoti keli vėliau neatpažįstamai perstatyti arba nugriauti pastatai, dėl kurių suvirpa širdis dažnam Kauno istorijos mylėtojui.
1) Apie 1860 m. Laisvės alėjoje pastatytas Ignoto Godlevskio namas, šalia kurio XX a. iškilo Centrinio pašto rūmai. Įspūdingame pastate su „venecijietiškais“ langais fasadų kraštuose iš pradžių veikė Gubernijos iždinė, o pirmosios Lietuvos Respublikos laikais buvo įsikūrusios pašto, telefono ir telegrafo įstaigos. Apgriautas Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, 1949 m. jis buvo perstatytas pagal architekto Jokūbo Pero projektą stalinistinės epochos „socrealizmo“ stiliumi.
2) Pagal 1898 m. projektą pastatyti „Liaudies namai“. Dalis šio eklektiškos architektūros pastato nugriauta dar 1936 m., platinant Lukšio (dabartinę Šv. Gertrūdos) gatvę. Tada neliko didžiosios dalies šiaurinio korpuso su bokšteliu, į gatvę atsivėrė kiemo erdvė. Galutinai pastatas baigtas naikinti sovietiniais metais. Dar 1940 m. gruodžio mėnesį buvo sudarytas kapitalinio perstatymo projektas. Pagal jį baigtas griauti pagrindinis korpusas, o kiemo fligelis perstatytas į trijų aukštų gyvenamąjį namą (dabar Šv. Gertrūdos g. 31).
3) XIX a. viduryje Birštono (tuo metu Tverskaja I) gatvėje pastatyti žydų maldos namai. 1949 m. vykdant gatvės rekonstrukciją nugriauti prie vakarinio fasado stovėję kampiniai rizalitai. Dabar nuo Birštono gatvės pusės matomi fasadai, kaip ir pastato interjeras, neatpažįstamai suniokoti, ir tik iš priešingos – rytinės pusės – dar galima pamatyti autentiškas smailiaarkių langų formas, atėjusias iš rytietiškos architektūros. Kaip nurodo architektūros istorikė Nijolė Lukšionytė-Tolvaišienė, iki 1940 metų Kaune veikė apie pora dešimčių žydų maldos namų su mokyklomis. Beveik visi jie buvo nugriauti arba perstatyti.
Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus muziejininkas Rokas Sinkevičius
Dalinkitės šiuo įrašu: